Ters Rahim, Rahmin Ters Olması Retrovert Uterus

Ters Rahim, Rahmin Ters Olması Retrovert Uterus
Normalde rahim karın boşluğunda yer alan ve ters armut şeklinde bir organdır,dik pozisyonda durmaktadır ve önde mesaneye doğru eğimlidir . Normalde öne mesaneye (idrar torbası) doğru eğik olan rahim bazı kadınlarda değişik sebeplerden dolayı arkaya yatık pozisyonda yer alır ki buna ters rahim veya retrovert uterus denmektedir. Halk arasınra “ters rahim” genelde endişe yaratmasına rağmen aslında fazla korkulacak bir durum değildir.

Neden Ters rahim Oluşur?

Rahim doğumsal olarak gelişimini tamamen öne doğru tamamlayamadığında görülür. Rahimi yerinde tutan bağlar kısa kalır ve rahim geriye doğru yatık kalır.

Normal vajinal doğum sonrası rahmin pozisyon değiştirmesiyle oluşabilir.Rahmi yerinde ve öne yatık pozisyonda tutan bağların , ligamentlerin gebelik esnasında zorlanmasıyla rahim ters pozisyonda arkaya doğru yer alabilir ve sonuçta “ters rahim” yani “retrovert uterus” sonradan oluşabilir.

Endometriyozis, geçirilmiş enfeksiyonların yada miyomların yol açtığı yapışıklıklar da rahmin pozisyonunu arkaya doğru yer değiştirmesine yol açabilir. Bu yapışıklık genelde uterus fiske olması sebebiyle ciddi bel ağrıları yapabilmektedir

Ters rahim ne gibi şikayetlere sebep olabilir?

Genelde hiç bir belirti vermez ve rastgele rutin kontrol için başvurulan bir kadın doğum uzmanı tarafından yapılan jinekolojik muayene ,transvajinal ultrasonografi incelenmesiyle saptanır. Bununla birlikte bazı kadınlarda semptom ve rahatsızlıklara yol açar.Ters rahim ( retrovert uterus) ‘un yol açanildiği bazı şikayetler ise genellikle; Cinsel ilişki sırasında ağrı (disparoni), Adet sırasında ağrı ( dismenore), Dönem dönem bel – kasık ağrıları ,İdrar yolu enfeksiyonları, Tampon kullanmada zorluk ve bazen eğer rahim aşırı ters ise kabızlık veya gaz sorunları.

Ters rahim tedavi gerektirir mi?

Hayır, ters rahmin tedavi edilmesine hiç gerek yoktur.Nadiren hastayı bıktıracak şekilde eğer cinsel ilişkide veya adette dayanılmaz şiddetli ağrılara sebep oluyor ise ağrıyı dindirmek için cerrahi düzeltme ameliyatı denenmesini öneren doktorlar vardır.Fakat genelde nasıl bir sonuç alınacağı ve şikayetlerinin geçebileceği kesin olarak bilinmediğinden tavsiye edilmez.

Ters rahim kısırlığa sebep olur mu?

Hayır, sanılanın ve korkulanın aksine “Ters rahim” kısırlığa yol açmaz.Bu doğrultuda bir bilgi ve tıbbi çalışma yoktur.

Ters rahim hamilelik esnasında sorunlara yol açar mı?

Rahin ters olması gebeliğin 12 haftasından sonra genellikle düzelir.Gebelik sırasında ve doğum sırasında herhangi bir zorluğa neden olmaz. Rahmin ters olması sezeryan gerektirmez.

Leave a Reply